GoFundraise | Online Fundraising

 

WildEndurance will not be taking place in 2016. Please do not register for this year. 

 

Past Result

Hall of Fame:

These are the teams to beat, who have set records over the 8 year history of WildEndurance.

 

Top Fundraising team: Z Force (2014); $6880 ($3440 per person) 

 

 

Fastest 50km team: Squiddlydee (2014); 6 hours and 59 minutes

 

 

Fastest 100km team: The Grass is Greener (2010); 13 hours and 14 minutes

 

2015 Results:

 

Line Honours: 100km teams 

 

Female team:                                                                                    

 

1st: The Glenbrookers: Simone Hayes, Fiona Bedford and Sarah Highfield (18 hours and 42 minutes). Image credit: Anna Warr

 

Mixed team

 

1st: Crossfit Maitland: Nathan Lane, Paula Hartigan and Craig Strudwick (21 hours and 41 minutes). Image credit: Anna Jane-Linke 
2nd: Bioathletic: Pete Colagiuri, Rachel Underwood and Nick Horsfall (22 hours and 34 minutes) 
3rd: Jo & Co Take 2: Nadine Lucas, Michael O'Neill and Jo Holgate (27 hours and 38 minutes)

 

Line Honours: 50km teams

 

Female team:                                                                   

 

                                          

1st: The Fostest: Olga Risbourg, Skye Blackwood and Froeydis Hegnar (7 hours and 34 minutes). Image credit: Angelica Sotelo
2nd: Spider Pigs: Nic Curkoski and Mel Anderson (8 hours and 56 minutes)
3rd: Tavern Tubbies: Katie Mulheron, Lauren Fletcher, Gemma Davy and Skye Smith (11 hours and 55 minutes) 

 

Male team:

 

1st: iRun: Kolya Miller, Zvezdan Pavkovic and Jared Anderson (7 hours and 40 minutes). Image credit: Anna Warr

2nd: Never Again: Geoff Olsen and Peter Curkoski (8 hours and 40 minutes)

3rd: All Star Walking Team and James: Shaun Seldon and James Lister (9 hours and 49 minutes)

 

2014 Results:

 

Line Honours 100km teams

 

Female team:

 

1st: Alphanistas: Alison Payne, Kate Staniforth, Renee Logan and Leighanne Ward (24 hours and 14 minutes). Image credit Anna Warr
2nd: Wild Ones: Monica Hitchenson, Karen Dix, Cvet Jankulovska, Melissa Norsa and Jane Perkins (24 hours and 46 minutes)
3rd: Women Walking Wildly: Sheridan O'Donnell, Angela Connolly, Gabrielle Flax, Jane Hamson, Janice Joss and Fiona Thomas (25 hours and 4 minutes)

 

Male team

 

1st: Hess Express: Jochen Hess, Greg Grebert, David French, Andre Sandison (19 hours and 36 minutes). Image credit Anna Warr
2nd: 24 hours or bust: Nirvikar Yadav, Chris Jamieson and Damian Carey (22 hours and 29 minutes)
3rd: Run BMT: Owen Wareham and Rohan Porteous (25 hours and 5 mintues)

 

Mixed team

 

1st: Bioathletic: Peter Colagiuri, Dominic Monckton, David Hayman and Rachel Underwood (18 hours and 11 minutes). Image credit Anna Warr
2nd: Fusion Warriors: Matthew Faferko, Greg Langton and Stephanie Martin (23 hours and 12 minutes)
3rd: MBM Team: Jan Budinsky and Tom Zvonirek (26 hours and 53 minutes)

 

Line Honours: 50 km teams

 

Female team

 

1st: The Water Girls: Jessica Hatherall and Genevieve Temple (10 hours and 30 minutes). Image credit Anna Warr
2nd: Beauty school drop outs: Kate Harper, Jenni Davies, Kristen Jones and Christine Tait Less (10 hours and 31 minutes)
3rd: Wild Chooks: Kate Hurley, Emily Manchen and Katrina Warden (10 hours and 38 minutes)

 

Male team

 

1st: Squiddlydee: Dan Slater and Jarod Anderson (6 hours and 59 minutes). Image credit Anna Warr

2nd: iRun: Koyla Miller and Caqmeror Gentle (8 hours and 4 minutes)
3rd: Allegro Rockhoppers: Chester Moynihan, Albert Farrant, Paul Lancaster and Johan Krynauw (9 hours and 10 minutes)

 

2014 Top Fundraising teams

 

1st Fundraising Team: Z - Force: Rod Dickfos and Roy Biggs ($6880). Image credit Anna Warr

 

 

2nd Fundraising team: Walking Warriors: Ali Lloyd, Louise Haggerty, Joanne Mourney, Russell Mourney and Benjamin Simmonds ($5485). Image credit Anna Warr

 

 

3rd Fundraising team: Women Walking Wildly: Sheridan O'Donnell, Angela Connolly, Gabrielle Flaz, Jane Hamson, Janice Joss and Fiona Thomas ($4522). Image credit Anna Warr

 

2013 Results:


Top Fundraising Teams







Line Honours: 100km Teams



Line Honours: 50km Teams



Special Awards: 
 


2012 Results:

Top Fundraising Teams





Line Honours: 100km Teams



Line Honours: 50km Teams



Line Honours: Relay Teams







2011 Results:

Top Fundraising Teams




Line Honours: Men's teams

Race times shown without 45min transfer to checkpoint 2.



Line Honours: Women's teams



Line Honours: Mixed teams




2010 Results:

Top Fundraising Teams




Line Honours: Men's teams



Line Honours: Women's teams



Line Honours: Mixed teams



Sponsored by:

Principal Sponsors:

Trek & Travel
Go NaturalSalomoncamelbakk
 
 
Proudly Supported By:
 
nsw-parksBlue Mountains Tourismaddventuretraining